Przygotowanie do zajęć
RADY DLA RODZICÓW!!!
Zanim zaplanujesz przyjście na basen na nasze zajęcia - przeczytaj uważnie!!!
- Po pierwsze zrób ćwiczenia w wannie (program zajęcia w wannie).
- Po drugie zajęcia w basenie zaczynaj zawsze od rozgrzewki.
Pamiętaj dziecko potrzebuje odpowiedniej ilości czasu pomiędzy – oswojeniem się z otoczeniem basenu, wejściem do wody, zanurzeniem w wodzie.
Dziecko daje sygnały, że jest zmęczone, musisz zwracać na nie uwagę – 30 minut ćwiczeń jest wystarczające nawet dla najbardziej sprawnych maluszków.

PRZYGOTOWANIE NA BASEN – ZAJĘCIA W WANNIE

przyg1.jpg

Nigdy nie jest za wcześnie – by zaznajomić dziecko z wodą. Rodzicu pamiętaj rób ćwiczenia spokojnie, luźno, z relaksem. Bądź zrelaksowany przytulając dziecko w wannie. Nie próbuj wykonywać tych ćwiczeń sam - potrzebujesz asekuracji drugiej osoby. Dla zabezpieczenia ułóż na dnie wanny matę antypoślizgową. Nie używaj dodatkowego sprzętu podpierających dziecko takich jak: leżaczków, fotelików.
Upewnij się, że woda jest wystarczająco głęboka tak by nogi i plecy dziecka nie dotykały dna wanny, gdy będzie się unosiło. Pamiętaj, aby sprawdzić temperaturę wody (max 36 stopnie). Maleństwa są bardzo wrażliwe na zmiany temperatur, gdyż w brzuszku u mamy temperatura ta była stała. Maleństwa trzeba chronić przed oziębieniem i przegrzaniem, gdyż regulacja temperatury jest jeszcze nierozwinięta w pełni. Dlatego przed przyjściem na basen temperaturę stopniowo obniżamy, by unikną nieprzyjemnego pierwszego spotkania z temperaturą 30 stopni. Ogrzej łazienkę, przygotuj ręczniki oraz przygotuj się na dzielenie przygodą.
Pamiętaj dziecko ma wiedzieć, co się dzieje – informuj go, pokazuj, mów spokojnym głosem, tłumacz, co masz zamiar zrobić. Możesz puścić muzykę oraz wodę z kranu, gdyż przyzwyczai to dziecko do szumu i hałasu panującego na basenie.

Ćw 1.
przyg2.jpg

Pierwsze ćwiczenie rozwija umiejętności unoszenia się na plecach i na brzuszku w wodzie.
Delikatnie chwyć główkę dziecka w dłonie, palce skierowane w dół. Nie podtrzymuj szyi ani pleców dziecka. Upewnij się, że uszy dziecka są zanurzone. Podtrzymuj główkę dziecka, wypchnij je do przodu, tak by unosiło się na wodzie. Naturalna wyporność będzie sprawiała, że dziecko będzie pozostawało w pozycji poziomej. Na brzuszku, chwyć dziecko pod pachy ale tak aby przeguby nadgarstków tworzyły naturalne podparcie dla głowy dziecka.


Ćw 2.
przyg3.jpg
Podczas zabawy w wannie umieść różnokolorowe zabawki pływające. Popychaj je rączkami dziecka lub nóżkami, podrzucaj je do góry by niespodziewanie chlapały na główkę dziecka. Uatrakcyjniaj zabawę w wannie, zmieniaj zabawki. Nie stosuj płynów do kąpieli bo mogą podrażniać oczy.

Ćw 3.

przyg4.jpg


By unikną problemu z zanurzeniem głowy na basenie proponujemy ćwiczenia, które przystosują malca do nurkowania. Dziecko stoi lub siedzi wyprostowane „opierając się o twoje ramię, daj sygnał, komendę „ i i i HOP” i szybko oblej głowę dziecka wodą (dłonią, konewką, miseczką plastikową, wiaderkiem), wykonaj ćwiczenie kilka razy. Z każdą komendą polewaj główkę dziecka większą ilością wody. Strumień wody na początku musi być bardzo, bardzo delikatny – kilka kropelek, elementy do polewania muszą znajdować się blisko dziecka, stopniowo oddalamy i zwiększamy strumienie polewania. Nasze maleństwo pod koniec ćwiczeń było zanurzane pod dużym strumieniem jak na zdjęciu. Możesz następnie przejść do polewania dziecka, gdy ułożymy je na pleckach. Rozpoczynamy spokojne polewanie dziecku brzuszka i przechodzimy do polewania twarzy, ale należy pamiętać by nie oblać całej twarzy, by się nie zachłysnęło. To ćwiczenie robimy w bliskiej odległości od ciałka dziecka.

Ćw 4.

przyg5.jpg

W wannie możesz delikatnie podnosić maleństwo do góry i opuszczać w dół do wody trzymając dziecko dłońmi pod ramionami dziecka. Spróbuj chwytać delikatnie dziecko za dłonie do pozycji pionowej asekuruj nogami, kolanami.


Ćw 5.

przyg6.jpg

W trakcie ćwiczeń stosuj przystanki, odpoczynki dla siebie i dziecka. Dziecko możesz ułożyć skierowane na brzuchu na twoich nogach lub oparte plecami na twoim brzuchu. W przerwach chwal dziecko, bij brawo, głaskaj je, śpiewaj piosenki, mów spokojnym głosem.


Możesz modyfikować dane ćwiczenia, oczywiście podziel się własnymi wrażeniami i doświadczeniami z nami, ciekawe pomysły oraz zdjęcia obrazujące zaangażowanie rodziców oraz postępy waszych pociech umieścimy na naszej stronie. Pamiętaj, że najważniejsze to by zachować bezpieczeństwo, by były one przyjemne dla ciebie i dziecka. Ta zabawa jest pierwszym krokiem do nauki pływania dla dziecka a dla ciebie pierwszym krokiem bycia nauczycielem.

Ćw 6.

przyg7.jpg

Ćwiczenie na basenie ma na celu oswojenie dziecka z obiektem pływalni. Rodzic na basenie odwija dziecko z ręcznika i wyjmuje z nosidełka. Następnie przytula dziecko, spaceruje z nim wokół pływalni. rodzicu obowiązkowo załóż klapki -. Oglądaj zabawki i spaceruj wokół pływalni. Opowiadaj do uszka maleństwa o napotkanych przedmiotach, bąbelkach, falach, szumie wody.

Ćw 7.

przyg8.jpg

Przed wejściem do wody należy ubrać dziecko w pielucho-majteczki do pływania oraz w polecaną piankę neoprenową (strój dostępny w Szkole Pływania HIPCIO). Instruktor na zajęciach udostępnia powyższe pianki lub rodzic ubiera dziecko we własną piankę. Następnie rodzic jest kierowany na zbiórkę przed wejściem do wody, gdzie zostaje poinformowany o przebiegu zajęć oraz wyposażony w dodatkowy sprzęt edukacyjno-dydaktyczny.

Ćw 8.
Zajęcia w wodzie. . . To już na spotkaniach w naszej szkole. Zapraszamy i informujemy: punktualność oraz regularność zajęć jest bardzo ważnym czynnikiem w osiągnięciu postępów.

przyg9.jpg


Ćw 9.
Po zakończeniu zajęć otul dziecko ręcznikiem i udaj się do szatni, bądź zadowolony i dumny z osiągnięć swojego maleństwa, ono jest takie niezwykłe.

przyg10.jpg

Co zabrać na basen:
1. By uczestniczyć w naszych zajęciach wymagane jest zaświadczenia od lekarza pediatry o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach.
2. Strój kąpielowy dla rodzica, pielucho majteczki dla dziecka;
3. Nosidełko dla niemowlaczków przykryte ceratką (by się nie zmoczyło);
4. Ręczniki: (2 dla rodzica i 2 dla dziecka – jeden do przykrycia główki);
5. Szlafroczek dla dziecka z kapturkiem;
6. Klapki oraz obuwie zamienne dla dzieci chodzących z podeszwą gumową.
7. Kosmetyki: mydełko w płynie, oliwka, krem …;
8. Pieluszki na zmianę po basenie;
9. Przekąski dla rodzica i dla dziecka oraz napoje po basenie;
10. Dobry humor na zajęcia.
Jeżeli nie możesz zakupić lub zapomniałeś pielucho-majteczek szkoła wyposażona jest w paczki lub pojedyncze sztuki – zgłoś się do instruktora.

Pierwsza wizyta na basenie:
Nie karm dziecka min. pół godziny przed zajęciami. (wyjątek to karmienie piersią) oraz nie smaruj dziecka na zajęcia żadnymi oliwkami i kremami (dziecko będzie się ślizgało podczas ćwiczeń).
Podczas pierwszej wizyty na basenie dziecko musi zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. Więc przyjdź wcześniej 30 min przed planowanymi pierwszymi zajęciami. Daj dziecku czas, bądź zrelaksowany. Weź nosidełko samochodowe na basen jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie by samemu się przebrać, pamiętaj przypnij dziecko w nosidełku, dla dzieci raczkujących szkoła wyposażyła basen w siedzonka. Szatnia wyposażona jest w leżaczki do przebierania maluszków. Skorzystaj ze wspólnego prysznica z dzieckiem, polejcie również główkę. Owiń dziecko w ręcznik, możesz wejść na basen z nosidełkiem, są wyznaczone miejsca do przetrzymania w/w sprzętu. Wyjmij dziecko z nosidełka i odwiń z ręcznika, weź na ręce (pamiętaj o klapkach by się nie pośliznąć). Spaceruj przez chwile po basenie, obserwuj dziecko, szeptaj do uszka. Ubierz dziecko w piankę neopranową chroniącą przed wychłodzeniem organizmu i dającą pewny chwyt dziecka. Gdy zauważysz, że jest zrelaksowane wejdźcie powoli do wody na zajęcia. Trzymaj dziecko blisko piersi, mów do niego, śpiewaj ulubione piosenki, w ten sposób dajesz mu otuchy. Podczas ćwiczeń nie podajemy dziecku smoczka.

PAMIĘTAJ ZRELAKSOWANY RODZIC = ZRELAKSOWANE DZIECKO

Po zajęciach skorzystajcie ze wspólnego natrysku, umyj dziecko mydłem, osusz ręcznikiem, wytrzyj uszy oraz posmaruj oliwką lub kremem. Po wyjściu z szatni, nie uciekajcie od razu do domu, w hollu odczekajcie 20- 30 minut (pamiętaj by w tym czasie dziecko nie było grubo ubrane), nakarm dziecko, porozmawiaj z rodzicami o wspólnych wrażeniach i przeżyciach.


 
 
 
                                                     2008 © hipcio.com.pl